Zarostlé nehty postihují populaci plošně bez ohledu na pohlaví a věk. U mužů je častější příčinou potivá noha, u žen úzká obuv na podpatcích. Malé děti mají nejčastěji špatně stříhané nehty, nevhodnou obuv nebo jsou obětí zlozvyků jako loupání nehtů. Když dospějí do puberty, souvisejí často potíže na nehtech s tělesnými změnami, zvýšenou potivostí a neochotou plnit doporučené postupy zejména hygienu rány a opět vhodná obuv. Příčiny se často kombinují a musí se řešit jako celek. O své poznatky se v článku zkušená podělila zkušená pedikérka Hana Hubená.
Proč nehty zarůstají?
Zarůstající nehty nejčastěji vznikají z těchto důvodů:
- nesprávné techniky stříhání nehtu,
- nevhodné úzké obuvi,
- někdy za ně mohou i genetické faktory, které určují tvar a růst nehtu,
- nebo také změny v růstu vyvolané traumaticky úrazem či infekcích nehtů (např. plísní neboli mykózou).
Na příčinách se podílí také mnoho dalších faktorů jako pocení nohou, sportovní aktivity, nošení kompresivních punčoch
a podobně. Svou roli pak hrají i ortopedické abnormality v podobě plochých nohou, změn v klenbě nohou,
postavení prstů a držení těla.
Jak se projevují zarostlé nehty?
- Počáteční stádium: Nejprve se zarůstající nehet projeví zarudnutím, bolestivostí a otokem.
- Později je typické nepohodlí projevující se v těsných ponožkách, úzkých botách. Při chůzi nebo při kontaktu s tvrdým povrchem může přerůst do tepavé bolesti se změnami na měkkých částech nehtů tzv. valech (po stranách nehtu).
- U nehtů pak může probíhat zánět: pozorujeme např. hnisavou sekreci, vznik křehké snadno krvácející granulační tkáně, třepení a zalamování nehtů a jejich odloučení od nehtového lůžka.
Důležité: Pokud se objeví jakýkoli diskomfort v oblasti nehtů, je potřeba najít a odstranit příčinu jeho vzniku.
4 tipy, jak předcházet zarůstání nehtů
- Správně si stříhejte nehty.
- Noste obuv, jejíž délka i šířka odpovídá vaší noze i aktivitě, kterou budete provozovat.
- Vybírejte si obuv (a ponožky) z kvalitního materiálu, v němž se noha nebude potit.
- Pokud se v rodině, případně u vás, problémy se zarůstáním nehtů objevily, pečujte o nohy ve zvýšené míře. Navštěvujte pravidelně pedikérku.
Když se problémy s nehty neřeší důsledně, včas a správnou metodou, zhoršují se podmínky pro rychlé hojení. Vytvoří se zánět měkkých tkání a změní se struktura nehtu. Vznikají abscesy, granulační tkáň, nehty se stávají křehkými a snáze se deformují. Tkáně se následně zjizví a změna struktury měkkých tkání vede např. k tvorbě kuřích ok, která těsně nasedají na nehet, na který vytvářejí tlak a dochází opět k bolestem bez zjevného zarůstání nebo zánětu. Chirurgická intervence mnohdy vede k zúžení nehtu a jeho deformaci. Vzniká pak bludný kruh stále se opakujících potíží a nepohodě v oblasti nohy.
Řešení: Jak léčit zarostlý nehet?
Pokud již problém vznikl, záleží na tom, zda známe příčinu. Někdy ji dokážete odstranit a vyřešit v domácích podmínkách.
- Můžete se pokusit uvolnit a podložit roh nehtu a místo zárůstu dezinfikovat.
- Nejlepším řešením je návštěva pedikúry a konzultace o možnostech péče. Zkušená pedikérka pomůže rozklíčovat problém a stanovit postup, jak se zarostlého nehtu zbavit.
- Vyzkoušejte Bis Cotton Nail, který je určený na změkčení tvrdých, vysokých i mykotických nehtů a nehtových kůžiček. Doporučujeme ho na zarůstající nehty.
Některé rady se dají snadno realizovat v rámci domácí péče, jiná by měla probíhat pod odborným dohledem zkušenými pedikéry. Raději navštivte odborné zařízení, kde lépe identifikují příčinu vzniku problému.
Jak probíhá ošetření zarostlého nehtu u pedikérky?
- Pedikérka zjistí anamnézu včetně zdravotního stavu.
- Provede vizuální kontrolu nehtu a nehtového valu.
- Nehet uvolní a všechny struktury ošetří s použitím fréz, nástrojů, podložením nehtu nebo šponami.
- Ránu dezinfikuje a uvolněný val odtáhne od postiženého nehtu tejpovacím materiálem.
- Po řádné edukaci pedikérka doporučí klientovi další postup ošetřování.
Po ošetření:
- Délka rekonvalescence, se odvíjí od momentálního stavu, doba nutná k nápravě záleží na stádiu změn a na spolupráci při domácí péči.
- Nutné je zohlednit zejména fyzické možnosti klienta v domácí péči i ekonomický faktor v podobě nákladů na terapii.
Chirurgické řešení
Jednoduché a zdánlivě rychlé chirurgické zásahy u zarostlých nehtů často nevedenou v dlouhodobém horizontu k vyřešení obtíží. Ty se pak opakují, a následná terapie je dlouhodobější a nákladnější. O jaké zásahy se může jednat a v čem mohou být jejich negativa?
- Nejčastěji jde o částečné vystřižení zarostlého nehtu ze zanícené tkáně.
- Při částečném vystřižení tzv. parciální ablaci, nehet opět dorůstá a tlačí na mnohdy nedohojený postranní val, kde dochází k obnovení původního problému a nehet bolí a zarůstá.
- Plastika nehtu – může
- vést k jeho zúžení a postranní valy pak mají tendenci zaujmout jeho místo a nehet opět zarůstá. Navíc se při
nedostatečné revizi zárodečné matrix, může nehet rozdvojit a vyrůstá v podobě obtěžujícího trnu vedle plastovaného nehtu. - Stržení celého nehtu (dnes již výjimečné) může vést k poškození nehtového lůžka nebo zárodečné tkáně, rozšíření infekce na vzniklé rané ploše a následně k deformaci nově narostlého nehtu, která nezřídka bývá trvalá.
- Při opakovaných zánětech v oblasti valu, jeho zjizvení nebo opakujících se granulačních zánětech existuje moderní chirurgické řešení Vandenbosovou metodou. Dojde ke snesení nadměrného valu, nehet má prostor pro růst a problém je vyřešen trvale.
- Další metodou podporující zdravý růst nehtu a zhojení tkání může být realizován metodou Arkády, která patří rovněž do kompetence dobře vyškoleného personálu, nejlépe ve zdravotnickém zařízení.
Orthonyxie u pedikérky – rovnátka na nehty
Při orthonyxii se používají špony s různými mechanismy působení. Využívá se fyzikálních sil tahových nebo pákových. Špony jsou z různých materiálů, u kterých využíváme schopnost pružit pod napětím. Už v roce 1873 vyvinul a patentoval, Edward E. Stedman jednodílnou šponu. V roce 1960 tuto metodu rozvinul Ross Fraser a tato metoda se hojně využívá dodnes. Byl to on, kdo definoval odborný název této metody složením slov ortho=rovný, onyx=nehet. Od roku 1964 se špony, díky prezentaci pedikéra Josepha Greppmayra, na lékařském kongresu staly součástí lékařské pedikúry. V roce 1974 byla špona plně uznána jako korekční pomůcka.
Tato metoda je dále rozvíjena s využíváním nových materiálů a poznatků. Nejčastěji používané materiály jsou ocelové nebo titanové drátky v různé síle, plastové proužky a jejich kombinace. Nyní již chirurgické postupy nejsou jediným standardem pro řešení zarostlých nehtů. V chirurgické praxi však nejsou běžně využívány. K rozvoji jejich použití přispívá více standardizovaný výcvik pedikérů.
Proto při dobře nastavené spolupráci specializovaných pedikérských pracovišť s odbornými ambulancemi dermatologů, chirurgů, ortopedů nebo podiatrických ambulancí je jejich dostupnost snadná. Vyhledat specialisty v tomto oboru lze i on line pomocí registru odborných společností, kde jsou registrováni a jejich vzdělávání podporováno a katalogizováno. Tuto možnost dnes využívají i zdravotní pojišťovny při proplácení příspěvků v systému preventivní péče pro diabetiky. Domácí používání bez řádného proškolení a praxe nelze doporučit. Patří do kvalifikovaných rukou, aby byla terapie vhodně zvolena. Nutnost jejího použití, zvolený materiál a délku terapie bez zkušeností nelze standardizovat.
Zarůstání nehtů na rukou
Zarůstání nehtu na rukou bývá poměrně vzácné a je třeba opět stanovit příčinu vzniku a podle toho nastavit terapii. Příznivým faktorem je pak fakt, že nehty na rukou rostou mnohem rychleji než na nohou a terapie je výrazně kratší.
Problém se zarůstáním u diabetiků
Problémy spojené se zarůstáním nehtů u diabetiků tkví zejména v tom, že diabetické rány a infekce se obecně hojí hůř a déle. Diabetici často trpí postižením nehtu plísňovou infekcí, která bývá příčinou zarůstání. Hojení se komplikuje a je třeba ji léčit. Komplikací je, že při časté neuropatii končetin u diabetiků spojené s omezenou citlivostí, často přicházejí v pozdnějších stádiích s již rozvinutou i bakteriální infekcí a zde je prst ohrožen významně. Na prstech je vždy v těsné blízkosti kost neboli
článek prstu, ta je pak ohrožena rozšířením infekce a může v krajním případě vést k nutnosti amputace celého prstu. Hojení diabetických ran by proto mělo probíhat ve spolupráci s podiatrickou nebo chirurgickou ambulancí, která defekty končetin diabetiků řeší.
Hledáte pedikérku ve svém okolí, která by vám pomohla se zarostlým nehtem? Podívejte se do naší mapy zkušených pedikérek, s nimiž spolupracujeme nebo vyzkoušejte náš přípravek na změkčení nehtů.